• Plan Pracy

• 1.  Zadania logopedy

• Profilaktyka (zapobieganie powstawaniu wad i czuwanie nad prawidłowym rozwojem mowy)
          • stymulowanie procesu nabywania kompetencji i sprawności warunkujących prawidłowy przebieg komunikacji językowej
          • czuwanie nad rozwojem mowy i doskonalenie jej
          • zapobieganie dysharmonii rozwojowych
          • stymulowanie rozwoju poznawczo- językowego
          • prowadzenie ćwiczeń kształtujących prawidłową mowę i doskonalące mowę już ukształtowaną tj.
            • ćwiczeń ortofonicznych
            • słuchowych
            • rytmicznych
            • usprawniające narządy mowy
            • artykulacji
            • dykcji
          • współpraca z nauczycielami - uświadamianie ważności prawidłowej wymowy u dzieci; - zapewnienie pomocy o charakterze terapeutycznym i instruktażowym; - udostępnianie opracowanych materiałów
          • pedagogizacja rodziców- prelekcje,  wykaz literatury dotyczącej rozwoju mowy dziecka

I.  Diagnostyka ( rozpoznawanie zakłóceń lub zaburzeń językowych)

• przeprowadzanie przesiewowych badań wymowy dzieci
          • zdiagnozowanie logopedyczne
          • udostępnienie wyników badań zainteresowanym

II. Terapia (usuwanie, likwidowanie wszelkich zakłóceń i zaburzeń komunikacji językowej i pomoc w przezwyciężaniu problemów dzieciom mających trudności z mówieniem, rozumieniem, pisaniem i czytaniem)

• objęcie opieką logopedyczną wyznaczonych dzieci
          • ustalenie odpowiedniego rodzaju terapii w celu osiągnięcia zamierzonych efektów pracy
          • prowadzenie zajęć  logoterapii  ( w małych zespołach bądź indywidualnie)
          • rozwijane komunikacji językowej poprzez usprawnianie funkcji mowy i  umiejętności wypowiadania się
          • wyrównywanie opóźnień mowy
          • korygowanie wad wymowy
          • stymulowanie rozwoju poznawczo- językowego
          • usprawnianie procesów wzrokowo- ruchowo- słuchowych
          • udzielanie porad i wskazówek

DIAGNOSTYKA
          Badanie mowy przeprowadzamy na początku roku szkolnego, aby jak najwcześniej rozpocząć reedukację. Badanie dziecka z zaburzoną mową powinno zawierać uwagi oparte na:
          obserwacji, spostrzeżeniach rodziców i nauczycieli

• rozmowie przeprowadzonej z dzieckiem i obserwacji mowy spontanicznej pod kątem uchwycenia typowych objawów zaburzeń
          • funkcjonowanie słuchu fonematycznego, m.in. błędy w mowie i piśmie
          • zahamowanie i blokady emocjonalne u dzieci z zaburzoną mową
          • zaburzenia sfery motorycznej, np. niezborność ruchowa, mała precyzja ruchowa.

Badanie uzupełniające dotyczy:

• budowy i funkcjonowania narządów mowy oraz słuchu
          • dodatkowych badań ortodontycznych, psychologicznych lub neurologicznych

TERAPIA

Celem terapii wad mowy jest usunięcie wszelkich wadliwych dźwięków i wytworzenie na ich miejsce nowych, prawidłowych.
          Terapia logopedyczna to oddziaływanie mające na celu:

• usuwanie zaburzeń mowy
          • nauczanie mowy, która się nie wykształciła
          • wyrównywanie opóźnień rozwoju mowy
          • likwidacja pierwotnych przyczyn i skutków zaburzeń mowy

Warunkiem prawidłowego wymawiania głosek są sprawne narządy mowy. Realizacja każdej głoski wymaga określonego układu artykulacyjnego i pracy określonych mięśni.
          Terapię zaburzeń wymowy można prowadzić indywidualnie lub zespołowo w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia zaburzeń.

Metodyka ćwiczeń logopedycznych w nauczaniu prawidłowej artykulacji uwzględnia:

• a) ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy(języka, warg, podniebienia, żuchwy)
          • b) ćwiczenia słuchowe w różnicowaniu poprawnego i zaburzonego brzmienia
          • c) ćwiczenia polegające na ustawieniu narządów mowy dla uzyskania prawidłowego brzmienia
          • d) ćwiczenia wykonywane pod kontrolą wzrokową (lustro), kinestetyczną (dotykiem) i słuchową
          • e) ćwiczenia usprawniające wymowę wyćwiczonych głosek w izolacji, w sylabie, w wyrazie, w zdaniu, w mowie potocznej
          • f) ścisłą współpracę z domem i innymi nauczycielami

Edyta Stelmach

• Nagłówek